על קצה המזלג ההבדל בין מס שבח להיטל השבחה

למרות הדמיון במילים אין קשר ביניהם. במכירת דירה, משק או מגרש חלים מספר מיסים והיטלים על המוכרים. בטור זה אנסה לעמוד על ההבדלים העיקרים ולצמצם את הבלבול הקיים אצל רובנו.

מאת: אורית קפלן זילברברג, קפלן שמידט בוטיק נדל"ן
יועצת נדל"ן , מומחית למגזר הכפרי.

מס שבח

הנו מס המוטל על הרווח שיש למוכר הנכס. המס משולם לרשות המיסים בעת מכירת הנכס. את מס השבח קשה יחסית לחשב ולעיתים אף קיים פטור מלא מתשלום המס. באופן בסיסי המס מוטל רק על " השבח" , כלומר על ההפרש בין עלות הרכישה לבין המחיר ביום המכירה, כאשר מחיר הרכישה מוצמד למדד המחירים לצרכן.

המס הוא בניכוי הוצאות מותרות אשר הוצאו לצורך הרכישה , המכירה וההשבחה שלו. מומלץ אם כן לשמור קבלות בגין הוצאות הקשורות בנכס כגון: הוצ' מימון, הוצ' בנייה, הוצ' תיקונים וכדומה.

היטל השבחה

הנו היטל בגין השבחת זכויות בקרקע כגון הגדלת זכויות בנייה, הוספת חדר בגג, או הגדלת מספר קומות, שינוי ייעוד וכדומה . ההיטל משולם לוועדה לתכנון ובנייה, (הוועדה המקומית) עבור תב"ע חדשה שנכנסה לתוקף ומשביחה את המקרקעין. התב"ע המשביחה מאפשרת ניצול רב יותר של הנכס לבעליו ללא קשר למכירתו. גובה ההיטל הוא מחצית מעליית השווי של המקרקעין ולעיתים אף ניתן לקבל פטור מתשלום ההיטל.

סוגיית מס שבח הינה סוגיה סבוכה המחייבת התייעצות עם עורך דין מומחה. מומלץ להיוועץ עם שמאי מקרקעין או עורך דין גם לגבי הפטורים בהיטלי השבחה.

לתיאום פגישת ייעוץ, קפלן שמידט בוטיק נדל"ן , מומחים למגזר הכפרי.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.