סוגיית מס הרכישה לנחלה/משק

מאת: אורית קפלן זילברברג, קפלן שמידט בוטיק נדל"ן
יועצת נדל"ן , מומחית למגזר הכפרי.

מס רכישה הוא מס ישראלי המשולם ע"י הקונה על רכישת זכות במקרקעין בישראל על פי חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה).

מס רכישה אינו קבוע, ותלוי באופן ישיר בגובה העסקה ובסוג הנכס. כמו כן, מס רכישה מהווה אחוז מסוים מגובה העסקה ובמקרים מסוימים מחושב באופן מדורג. פעם בשנה, ב-16 בינואר, מעדכן משרד האוצר את שיעור המס ומדרגותיו בהתאם לעליית המדד.

משק חקלאי מורכב מבית/בתי המגורים, זכויות הבניה הנוספות ויתרת המשק החקלאי, אם כך רכישת נחלה כוללת בתוכה מספר סוגי נכסים.

מדרגות המס החלות על דירת המגורים בנחלה דומות למדרגות המס הקיימות בדירות מגורים בכל הארץ. במידה ולרוכש אין נכסים נוספים בבעלותו, יש להתכונן לתשלום בהתאם למספר הבתים בנחלה. קיומם של שני בתים בנחלה יצור בהכרח מצב בו שיעור המס על הבית השני יהיה גבוה ומעל 8%.

בנוסף יש לקחת בחשבון מצב בו קיים בית ישן אך מתוכנן להורידו ולבנות במקומו בית חדש. במצב ורשויות המס יגיעו לאמוד את המס והבית הקיים כבר יוסר מהנחלה , מס הרכישה על חלקת המגורים יעמוד על 6% על ( בדיוק כמו מגרש ) ולא לפי מדרגות המס המוגדרות לדירת מגורים.

על מנת לשלם מס רכישה נמוך ככל שניתן מומלץ לבצע התאמות ותכנון מס מראש עם איש מקצוע שיידע להתמודד עם השווי הנכון של בתי המגורים, להגדיר מהו הבית הראשון ומהו השני ולקבוע את המועד הנכון לפנות את הנכס הקיים לטובת בנייה חדשה.

המרכיב השני בנחלה הינו השטח החקלאי , על שטח זה (יתרת הנחלה) ישלם הרוכש סך של 0.5% עד לשווי של 347,755 ₪ ומעל לסכום זה 5% לפי שווי נקי.

לסיכום, מס הרכישה לא יחושב על מחיר רכישת הנחלה אלא על שווי בית /בתי במגורים במסגרת שומה עצמית והשווי הנקי של השטח החקלאי.

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

לתיאום פגישת ייעוץ, קפלן שמידט בוטיק נדל"ן , מומחים למגזר הכפרי.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.