כמה כסף יש להוסיף למחיר הנכס?

מצאתם את דירת חלומותיכם? רגע לפני ההחלטה הסופית קחו בחשבון עלויות נלוות לסכום הדירה להפתעות בלתי צפויות

מאת: אורית קפלן זילברברג, קפלן שמידט בוטיק נדל"ן
יועצת נדל"ן , מומחית למגזר הכפרי.

רכישת דירה היא עסקה מורכבת ויקרה, וחשוב להקפיד בה על כל הפרטים, גדולים כקטנים ולהשאיר מקום להפתעות בלתי צפויות ואף לשיפוץ במקרה הצורך.

מה לקחת בחשבון כשקונים דירה?

הטיפ הראשון שלי הוא שאסור לרכוש נכס שמחירו מגיע בדיוק לקצה גבול יכולתכם הכספית, שכן תקלות והפתעות יותירו אתכם במצב לא נעים. מניסיוני, רבות מהעסקאות "מתפוצצות" רגע לפני החתימה בשל חוסר ידע או הערכה לא נכונה של המחיר. כדי למנוע זאת מראש, לפניכם רשימה של העלויות הנלוות לרכישת נכס.

מס רכישה - הסכום היחיד שאת גובהו אפשר לחשב מיד לאחר סגירת ההסכם. מס רכישה הוא מס מדורג והוא מתעדכן אחת לשנה לפי המדד.

מדרגות מס רכישה – רכישת דירה יחידה לתושב ישראל – בתוקף עד 15 בינואר 2019
– על חלק השווי שעד 1,664,520 ₪: 0%
– על חלק השווי שבין 1,664,520 ₪ – 1,974,335 ₪ – 3.5%
– על חלק השווי שבין 1,974,335 ₪ – 5,093,535 ₪– 5%
– על חלק השווי שבין 5,093,535 ₪ – 16,978,450 ₪ – 8%
– על חלק השווי שמעל 16,978,450 ₪ – 10%
מדרגות מס רכישה – רכישת דירה נוספת (דירה שאינה יחידה) – בתוקף עד 15 בינואר 2019
– על חלק השווי שעד 5,095,570 ₪: 8%
– על חלק השווי שמעל 5,095,570 ₪: 10%

ניתן ע"פ חוק להקפיא את תשלום מס הרכישה לדירה נוספת בתנאי ותהיה מכירה של הדירה הראשונה תוך שנתיים ובמידה ולא תתבצע מכירה תוך שנתיים הסכום יישא ריבית והצמדה..

חשוב לדעת שבני זוג שלאחד מהם הדירה הנרכשת תשמש כדירת מגורים יחידה ולאחר קיימת דירה, אך הם ערכו ביניהם הסכם ממון המפריד בין הזכויות הקנייניות על הדירה הקיימת זכאים למס רכישה מופחת.

עוד זכאים להפחתה במס רכישה: נכים, עולים חדשים ומשפחות נפגעי פעולות איבה.

תיווך - דמי תיווך רלוונטיים בעיקר לרוכשי יד שנייה, במרבית המקרים דירות חדשות נרכשות ישירות מהקבלן ועלות השיווק/מכירות לרוב מגולמת במחיר המשווק. דמי התיווך המקובלים הינם בין 1.5%-2% + מע"מ

יעוץ משפטי\ עורך דין – לא מומלץ לחסוך בעלות זו. מומלץ לבחור עורך דין מנוסה בתחום המקרקעין, המכיר את הרשויות באזור הנכס. בעבר התשלום המקובל לעורך דין היה כ-1.5% + מע"מ אך כיום התשלום הממוצע ירד ואף מגיע ל-0.5% בעסקאות קטנות. כאשר רוכשים דירה מקבלן, הקבלן מחייב את הרוכש עבור עורך דין מטעמו ב5000 ₪ או חצי אחוז ממחיר הדירה , הנמוך מביניהם. דירות יוקרה מעל 4.64 ₪ לא כללות בהסדר זה. מומלץ ורצוי לקחת עורך דין שייצג גם את האינטרסים שלכם ולשלם עמלה נוספת.

פתיחת תיק משכנתא - עבור טיפול במסמכי בקשת המשכנתא ואישורה גובים הבנקים עמלה של כ-0.25% מגובה סכום הלוואת המשכנתא. גם פה, מומלץ להתמקח עם הבנקים ואף להיעזר בחברה לייעוץ משכנתאות חיצונית המביאה חוזק פיננסי גבוה יותר בשל קשריה העסקיים ויכולה לתרום במשא ומתן מול הבנקים. בדרך כלל גובה ההנחה יגיע לכ-50% ומקרים חריגים יסכים הבנק לוותר על דמי פתיחת התיק במלואם.

עלויות מעבר וציוד חדש – הובלה תעלה בממוצע כ-2500 ש"ח ויש לקחת בחשבון שבכל מעבר לנכס חדש יש עלויות נלוות בציוד, ריהוט וקישוט.

שיפוץ – לפני תחילת השיפוץ יש לחשב עלויות מדויקות ומפורטות הכוללות את החומרים, האביזרים ועלות העבודה. יש לקחת בחשבון הוצאה של כ-10% ממחיר הרכישה או כ-2000 שקל למטר.

התחברות לרשתות – חיבור חובה לגז , מים, חשמל, טלפון ואינטרנט עשויים להגיע לאלפי שקלים. פעמים רבות גם ברכישת נכס יד שנייה תאלצו לשלם עבור החלפת מוני מים, לשדרג לרשת חשמל תלת פאזי ועוד.

הוצאות בלתי צפויות – בנוסף לכל אלו אני ממליצה לקחת עוד 1% מהעלות לכל צרה שלא תבוא.

לתיאום פגישת ייעוץ ובחינת תמחור העסקה פנו אליי, אורית קפלן זילברברג, קפלן שמידט בוטיק נדל"ן , בית הודיה קדימה, orit@kaplan-re.co.il, www.kaplan-re.co.il, 052-4422357

1.קבלו החלטות מושכלות

היו בטוחים ב100% שאתם רוצים למכור. התחשבו במצבכם הכלכלי, המשפחתי, תגיעו מוכנים לתהליך, נטרלו רגשות ובחנו את המציאות בעיניים פקוחות.

2.אל תסמכו על המחיר הנקוב בלוחות האינטרנטיים

מודעה באתרי האינטרנט דוגמת יד 2, win win ואחרים הינה חינם, חלק נכבד מהמודעות של המוכרים הם כאלו "שרק בודקים את השוק" ואינם באמת מחויבים לתהליך המכירה. המחירים אינם אמיתיים ומשקפים מציאות מדומה.

3.בדקו מחירי סגירה באתר האינטרנט של רשות המיסים

באתר שמפעילה רשות המיסים, " מידע נדלן" , ניתן לבדוק פרטי עסקאות שדווחו לרשויות. מומלץ לבדוק עד שנתיים אחורה, באזור ספציפי ולמיין לפי גודל מגרש, שנת בנייה ומטרים מבונים. באתר ניתן לאתר נכסים לפי יישוב, רחוב או גוש חלקה.

אתר נוסף וידידותי למשתמש הינו אתר מדלן , עליכם להיכנס למידע על הסביבה ולעבור על רשימת העסקאות שכבר בוצעו בפועל.

לתיאום פגישת ייעוץ, קפלן שמידט בוטיק נדל"ן , מומחים למגזר הכפרי.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.